K čemu je dobrý motivační dopis?

O tom, jak vytvořit životopis jsme si povídali v předchozím článku. Dnes se zaměříme na motivační dopis, který je jeho nedílnou součástí. Není kopií životopisu, jde o úvod, který shrnuje a upřesňuje obsah životopisu.

Dobře napsaným motivačním dopisem pak můžete zaujmout v záplavě uchazečů. Zamyslete se nad tím, kdo je Váš potenciální zaměstnavatel a co mu můžete nabídnout. Co získá tím, že Vás zaměstná? Jaké jsou Vaše osobní kvality, zkušenosti, předpoklady? Uvědomte si Vaše úspěchy, to co jste dokázali a kam jste se vypracovali.

Každý motivační dopis by měl být uzpůsoben konkrétní pozici, o kterou se ucházíte. Proto je vhodné navštívit webové stránky dané společnosti a zjistit si něco o firemní kultuře, jaký typ zaměstnanců firma hledá a tón, v jakém jsou psané její webové stránky.

Pravidla pro motivační dopis

 • motivační dopis musí zaujmout, měl by být krátký (maximální rozsah A4), věcný, stručný, ale výstižný, gramaticky správný a psaný na počítači,
 • měl by obsahovat základní údaje o Vaší osobě, neměla by chybět adresa, oslovení, závěrem pozdrav, poděkování za strávený čas a podpis,
 • měl by zdůvodnit, proč zrovna Vy jste ideální kandidát pro inzerovanou pozici,
 • vyjadřuje k tomu, jaké zkušenosti máte za sebou (údaje o praxi a vzdělání uvádějte vždy od nejnovějších po nejstarší),
 • uvádějte pouze pravdivé informace,
 • vždy se ho snažte adresovat konkrétní osobě a uvádějte zdroj, z něhož jste se o volném místě dozvěděli.

Struktura motivačního dopisu

 1. Oslovení. Pokud se v pracovní nabídce nachází jméno kontaktní osoby, začněte dopis jejím oslovením.
 2. Důvod posílání životopisu. Uveďte o jakou pracovní nabídku se ucházíte a kde a kdy byla pozice inzerována.
 3. Vyjádření zájmu. Uveďte, o jakou pozici v dané společnosti máte zájem a proč. Zajímá vás dané odvětví? Zaujala vás náplň práce? A proč? Znáte tuto firmu a chcete pro ni pracovat? Vyjádření a zdůvodnění zájmu o pozici by mělo být stručné a výstižné.
 4. Motivace. Vaši motivaci nejlépe vyjádříte tím, co je pro vás v práci důležité a je v souladu s popisem dané pozice. Poukázáním na soulad mezi uvedenými požadavky a vašimi zkušenostmi, schopnostmi a předpoklady, budete čtenáře svého textu motivovat k tomu, aby vás pozval na pohovor. Pokud například společnost vyžaduje znalost cizích jazyků, měl by váš motivační dopis obsahovat pravdivou informaci o vašich jazykových schopnostech. Můžete také uvést počet let praxe v dané oblasti.
 5. Výzva k přečtení životopisu. Odkažte na dokument v příloze, v níž by se měl váš profesní životopis nacházet.
 6. Výzva ke kontaktování. Vyhněte se prohlášením typu „věřím, že jsem vhodným uchazečem“ nebo „považuji se za vhodného kandidáta“, ale raději vyzvěte čtenáře k přímému kontaktu.
 7. Závěr. Na závěr nezapomeňte na rozloučení zakončené celým vaším jménem.

Používané fráze

 • … v předchozím zaměstnání jsem získal zkušenosti na pozici…/…orientuji se v oblasti…/…po dobu studia jsem získal/a praxi…/…mezi mé dosavadní pracovní úspěchy patří…
 • …ovládám… např. jazyky, programování, počítačové programy apod.
 • …mezi moje osobní rysy patří…/…mými hlavními přednostmi jsou…/…mezi moje silné stránky patří…
 • …mám zájem o práci ve Vaší společnosti, protože…/… pracovní nabídka Vaší společnosti mě upoutala, protože…
 • …rád/a bych využil/a svoje zkušenosti a schopnosti ve Vaší společnosti…/…věřím, že bych byl/a pro Vaši společnost přínosem, protože…
 • Pro konkrétnější informace Vám posílám svůj strukturovaný životopis.
 • Pokud Vás můj profesní životopis zaujal, rád/a Vám doplním další informace při osobním pohovoru.
 • Děkuji za posouzení mé žádosti a přeji Vám příjemný den.

Před odesláním zkontrolujte, zda adresujete motivační dopis a životopis správné osobě a správné firmě, zda dokumenty neobsahují hrubky a údaje jsou aktuální.

Pokud chcete, aby si příjemce přečetl Váš motivační dopis, měl by být tělem e-mailu nebo zprávy. Do přílohy patří životopis.

Motivační dopis je prakticky jediným prostředkem, kterým může uchazeč motivovat zaměstnavatele či personalistu, aby upřednostnil ve výběru kandidátů k osobnímu pohovoru právě jeho před ostatními zájemci, proto doporučuji jej zasílat v odpovědi na každou pozici, o kterou se ucházíte. Teď už víte, jak na to!

1 thought on “K čemu je dobrý motivační dopis?

 1. Odpovědět

  […] Nedílnou součástí životopisu je také motivační dopis, zjistěte jaké náležitosti musí obsahovat. […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top